Przed semaforami wjazdowymi od strony Łodzi umieszczone są po dwa dodatkowe sygnalizatory. Są to tak zwane powtarzacze, mające za zadanie odpowiednio wcześnie przekazać informację, jaki sygnał podawany jest przez semafor wjazdowy. Z powodu geometrii toru czy bujnej roślinności w okolicy semafora, wymagana widoczność może nie być zapewniona, co mogłoby skutkować zbyt późną reakcją na sygnał i w konsekwencji prowadzić do sytuacji niebezpiecznych. Sygnały powtarzające uprzedzają maszynistę zawczasu o stanie semafora i dają mu czas na przygotowanie się do ewentualnego zatrzymania.
Semafory świetlne i sygnalizatory powtarzające |
Dawne powtarzacze semafora kształtowego A |
Słupy sygnalizatorów powtarzających, dla łatwiejszego odróżnienia, malowane są na kolor szary. Pod głowicą semafora umieszcza się cyfrę rzymską, oznaczającą kolejność powtarzacza, liczoną od semafora do którego się on odnosi. I tak, sygnalizator bezpośrednio poprzedzający semafor otrzymuje oznaczenie I, zaś najdalszy od semafora (czyli pierwszy napotykany na drodze) - III, ponieważ można stosować maksymalnie trzy sygnalizatory powtarzające. Głowica semafora zawsze wyposażona jest w komorę wyświetlającą światło białe, umieszczone na dole oraz dwie komory z lampami w kolorze pomarańczowym i zielonym (wyjątkowo może być to tylko jedna komora).
Na semaforach o budowie trzykomorowej, jak te w Sieradzu, można wyświetlić następujące sygnały (przy czym tabliczki zamieszczono dla przykładu oznaczenia):
Sygnały powtarzające |
Sp 1 - Semafor wskazuje sygnał "Stój!"
Sp 2 - Semafor wskazuje sygnał zezwalający na jazdę
Sp 3 - Semafor wskazuje sygnał zezwalający na jazdę z prędkością nieprzekraczającą 100 km/h; sieradzkie powtarzacze nie wyświetlają tego sygnału, gdyż niemożliwe jest ograniczenie prędkości do 100 km/h za pomocą ramion semafora kształtowego - taki sygnał podaje się tylko na semaforze świetlnym
Sp 4 - Semafor wskazuje sygnał zezwalający na jazdę z prędkością 40 lub 60 km/h
Podstawa powtarzacza i osprzęt |
Głowica sygnalizatora widziana z tyłu |
Źródła:
- Instrukcja sygnalizacji PKP PLK Ie-1 (E-1)
- Wytyczne techniczne budowy urządzeń sterowania ruchem kolejowym Ie-4 (WTB-E10)
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Sygnał_powtarzający (dostęp 15.10.2015)